Uruchomienie wydatkowania funduszy unijnych w nowej perspektywie 2014-2020 to możliwość pozyskania środków na różne cele, przez różne jednostki, firmy, instytucje. Również firmy informatyczne mogą skorzystać z kilku programów operacyjnych. Zanim jednak nastąpi wybuch euforii przyjrzyjmy się im dokładnie i sprawdźmy na jakie cele mogą one zostać przeznaczone.

Źródła finansowania IT dla MSP w 2014 – 2020:

  • Program Operacyjny Inteligentny Rozwój,
  • Program Operacyjny Cyfrowa Polska;
  • Program Operacyjny Polska Wschodnia;
  • 16 programów regionalnych.

Program Operacyjnym Inteligentny Rozwój

euro-617212_640Jest to program krajowy, z którego mogą korzystać firmy z całej Polski. Największym wsparciem w ramach tego programu cieszyć się będą projekty o charakterze innowacyjnym, głównie działania z obszaru B+R oparte na współpracy firm z instytucjami naukowymi. Toteż finansowanie mogą uzyskać projekty począwszy od etapu badania poprzez wprowadzenie gotowych rozwiązań na rynek. Przedmiotem dofinansowania mogą być w tym przypadku innowacyjne rozwiązania IT, ale już nie będzie to zakup sprzętu czy systemów operacyjnych. Ponadto będzie można uzyskać środki na narzędzia IT konieczne do realizacji projektu badawczo – rozwojowego.

Program Operacyjny Cyfrowa Polska

To również krajowy program, którego celem jest zwiększenie dostępu społeczeństwa do szerokopasmowego Internetu oraz wprowadzenie i usprawnienie e-administracji. Beneficjentami programu będą wobec tego firmy z branży telekomunikacyjnej oraz jednostki administracji publicznej, samorządy, uczelnie i inne instytucje.

Program Operacyjny Polska Wschodnia

Z tego programu z kolei mogą korzystać wyłącznie województwa ze wschodniej części kraju, to jest: województwo lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W PO Polska Wschodnia wsparcie znajdą startupy oraz firmy planujące ekspansje na rynki zagraniczne, poprzez dofinansowanie  na oprogramowanie potrzebne do usprawnienia procesów biznesowych w związku z eksportem towarów i/lub usług.

Regionalne Programy Operacyjne

The HackerKażde województwo ma do swojej dyspozycji osobny program operacyjny, który może rozdysponować w zależności od potrzeb regionu. Firmy z konkretnych województw powinny zapoznać się z opisem RPO, gdzie znajdują się cele programu, podział na osie priorytetowe itp. Niektóre z województw opracowały już „Szczegółowe Opisy Osi Priorytetowych”, w których zawarte są opisy priorytetów, przykłady projektów, na które będzie można uzyskać dofinansowanie, instytucje prowadzące nabory oraz wiele innych niezbędnych informacji w procesie ubiegania się o fundusze. Wg specjalistów dofinansowanie z regionalnych programów będzie można otrzymać na następujące obszary:

– zakup sprzętu i oprogramowania w związku z realizacją wprowadzenie e-usług;

– wdrożenie systemu zarządzania, systemów typu ERP;

– rozwój działalności on-line.

Perspektywa finansowa 2014-2020 jest dla firm informatycznych mniej korzystna i bardziej wymagająca niż poprzednia. Zakup narzędzi IT musi być przemyślany i wpisywać się całościowo w projekt, ma on służyć określonemu celowi, a nie być tylko celem samym w sobie.

Poza dofinansowaniem dotacyjnym projektów, przewidziane są innego rodzaju instrumenty finansowe pozwalające zdobyć w fundusze na informatyzację, poniżej dwa z nich:

  • kredyt technologiczny
  • inicjatywa JEREMIE

Kredyt technologiczny to instrument finansowy funkcjonujący już w poprzedniej perspektywie 2007-2013, będzie on kontynuowany również teraz w formie konkursu pod nazwą „Kredyt na innowacje technologiczne”. Zorganizowany zostanie w ramach PO Inteligentny Rozwój. Dzięki otrzymanej premii mikro, małe i średnie firmy będą mogły spłacić zaciągnięty kredyt na takie innowacje jak: wdrożenie innowacyjnych technologii IT tj. systemu ERP, sprzętu komputerowego, serwerów itp.

bony-szkoleniowe-efsInicjatywa JEREMIE to bardzo dobre rozwiązanie dla tych firm, które nie mają historii kredytowej lub niewystarczające zabezpieczenia kredytu. Jest ona skierowana zarówno do firm już działających jak  i do startupów. Produktem inicjatywy JEREMIE jest niskooprocentowana pożyczka lub poręczenie. Pożyczka może być przeznaczona na:

  • wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych
  • zakup maszyn, urządzeń i środków transportu
  • informatyzację

Szkolenia IT towarzyszyć będą powyższym działaniom, ponieważ są nierozerwalnym czynnikiem rozwoju firm. Również one będą mogły być dofinansowane ze środków unijnych, ale o tym w kolejnym artykule.

źródła:
Krótki przewodnik po finansowaniu IT
Artykuł „Środki unijne dla MSP” na portalu Money.pl
Artykuł „Kredyt technologiczny 2015 – inwestycja w innowacje” na portalu mojafirma.infor.pl
Portal http://www.jeremie.com.pl/

Share This

Zaciekawił Cię ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi :)