Od 2015 roku w Polsce wystartuje Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który ma być kontynuacją Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Obydwa przedsięwzięcia były i będą finansowane przez Unię Europejską. Na finansowanie PO WER Unia Europejska przewidziała aż 4,7 miliarda euro z podziałem na 16 wojewódzkich programów operacyjnych.

Duża część pieniędzy przeznaczonych na PO WER będzie przeznaczona na dofinansowane bony szkoleniowe. Przedsiębiorcy od przyszłego roku będą mieli dużo większy wybór szkoleń, na które chcą wysłać swoich pracowników.

Bony szkoleniowe EFS

Na podstawie bonów szkoleniowych PO WER przedsiębiorcy będą mogli wybierać dowolne szkolenia dla swoich pracowników.

Ma powstać również Rejestr Usług Rozwojowych, który ma zawierać pełne informacje o podmiotach świadczących usługi edukacyjne w ramach projektu. Instytucje w takim rejestrze będą posiadały akredytację PARP, która gwarantuje wysoki poziom usług zarówno pod względem merytorycznym jak i jakościowym. Rejestr będzie także pozwalał na ocenę każdej z usług, z której skorzystają przedsiębiorcy.

Bony szkoleniowe PO WER pozwolą firmom na dużo większą swobodę w wyborze szkoleń. Przedsiębiorca uzyskawszy bon szkoleniowy z UP będzie sam mógł wybrać z oferty szkoleń komercyjnych to, które odpowiada mu/jego pracownikom najbardziej. Z podmiotami szkoleniowymi będzie się rozliczał za pomocą bonów.

„System dystrybucji środków z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych na szkolenia dla pracowników zostanie oparty na podejściu popytowym. Chcemy, aby to pracodawcy, uwzględniając potrzeby przedsiębiorstwa, wybierali szkolenia, poprawiające kwalifikacje ich pracowników” – powiedział Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski.

Share This

Zaciekawił Cię ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi :)